Dziś zamiast pysznego przepisu będzie stricte poradnikowo i bardzo konkretnie. Chcesz wiedzieć jak rozpalić grilla? Po przeczytaniu tego wpisu wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane i staniesz się mistrzem w jego rozpalaniu. Tylko w 3 krokach podpowiemy Ci jak bezpiecznie i bezproblemowo rozpalić grilla!
Do rozpalenia grilla przede wszystkim będziesz potrzebować – grilla! Zacząć trzeba przede wszystkim od sprzętu jaki posiadasz lub masz w planach zakupić. Grille dzielimy na trzy grupy: grille węglowe, grille gazowe oraz grille elektryczne. Grill węglowy jak sama nazwa wskazuje rozpalamy za pomocą węgla. Do rozpalania grilla węglowego używa się również brykietu, ale o tym za chwilkę. Grill gazowy jest zasilany gazem, zazwyczaj w butli podłączonej bezpośrednio do grilla. Natomiast grill elektryczny to przenośne urządzenie z którego możemy korzystać również w domu, a do jego użytku zdecydowanie potrzebna będzie nam wtyczka z prądem.
Gdy już poznaliśmy rodzaje grilla możemy przejść do konkretów. Mianowicie, jak rozpalić grilla? My od kilku lat używamy grilla węglowego marki Weber i śmiało możemy polecić ich produkty bazując tylko na własnym doświadczeniu. Dziś skupimy się głównie na rozpalaniu grilla węglowego, bo dla niektórych jego rozpalenie i obsługa jest czarną magią. My w kilku krokach powiemy Ci, że to dziecinnie proste i każdy jest w stanie rozpalić grill węglowy. Pamiętaj, że rozpalenie to tylko początek i my Ci go ułatwimy. Dodatkowo na samym końcu podsuniemy kilka sprawdzonych i przepysznych przepisów na dania z grilla.
Następnie będziemy potrzebować węgla lub brykietu. No właśnie, co to jest i jaka jest między nimi różnica? Zaraz wszystko będzie już jasne! Węgiel drzewny to po prostu zwęglone kawałki drewna, które produkują mniej zanieczyszczeń, spalają się bez płomieni i rozpalają się szybciej, a co za tym idzie częściej musimy go dosypywać aby utrzymać temperaturę.
Brykiet jest to zwęglone i rozgniecione drewno np. zmieszane ze skrobią pozyskaną z materiałów roślinnych, który w przeciwieństwie do węgla drzewnego spala się o wiele wolniej utrzymując stałą temperaturę przez dłuższy czas.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie rozpałki. Rozpałka jak sama nazwa wskazuje to nic innego jak element, który pozwoli rozpalić nasz węgiel. Krótko mówiąc, używamy jej pod węglem w celu jego rozżarzenia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rozpałek do grilla. Najbardziej popularnymi są rozpałki w kostkach lub w płynach. Warto jest korzystać ze zdrowych podpałek sprawdzonych producentów takich jak Weber. Naszpikowane chemią, korzystne cenowo podpałki dostępne np. na stacjach benzynowych dodatkowo serwują nam toksyczne substancje wraz z jedzeniem. Niestety rozpałki w płynie są bardziej szkodliwe, a po rozpaleniu grilla musimy poczekać aż dokładnie odparują. Dodatkowo przy nieumiejętnym i zbyt intensywnym ich używaniu możemy sobie ‘co nieco’ przypalić. Naszym zdaniem rozpałka w kostkach jest zdecydowanie bezpieczniejsza i to właśnie jej używamy.
Jest na rynku kilka gadżetów, które nie są do rozpalenia grilla niezbędne, ale znacznie pomagają i zdecydowanie ułatwiają jego obsługę. Według nas jednym z takich must have grillowych akcesoriów jest komin do rozpalania grilla. W przyrządzie tym umieszcza się brykiet lub węgiel drzewny, a dzięki specjalnie rozmieszczonym otworom zapewniającym bardzo dobrą cyrkulację powietrza znacznie przyśpiesza on rozpalanie brykietu bądź węgla.
Teraz możemy spokojnie krok po kroku zabrać się za rozpalanie:
1.Umieszczamy grilla w bezpiecznym miejscu, na płaskiej powierzchni, z dala od łatwopalnych materiałów oraz od małych dzieci! Dodatkowo postaraj się postawić go w zacisznym miejscu co znacznie ułatwi jego rozpalanie.
2.Jeżeli nie posiadasz komina to zdejmujesz pokrywę grilla oraz ruszt do grillowania. Następnie na dnie układasz około 4-5 kostek rozpałki, które następnie za pomocą długiej zapalniczki lub długich zapałek podpalamy. Kolejnym krokiem będzie ułożenie stosu węgla bądź brykietu nad palącą się rozpałką. Gdy węgiel zacznie się żarzyć za pomocą metalowych szczypiec /które będą później potrzebne do przewracania potraw lub grillowanych mięs/ rozgarniamy go na boki i dosypujemy docelową porcję używanego węgla lub brykietu.
Jeżeli posiadasz komin do rozpalania grilla, to na dnie grilla umieszczasz 2-3 kostki rozpałki, które następnie za pomocą długiej zapalniczki lub długich zapałek podpalamy. Następnie nad palącą się rozpałką umieszczamy wypełniony węglem lub brykietem komin. W zależności od posiadanej wersji komina otwieramy otwór wentylacyjny w jego podstawie. Gdy węgiel zacznie się zażyć po założeniu ochronnej rękawicy podnosimy komin i rozsypujemy jego zawartość po dnie grilla.
3.Następnie nad żarzącymi się węglami układamy ruszt i rozpoczynamy grillowanie!
P.S. Po skończonym grillowaniu zamykamy grilla pokrywą zamykając dopływ powietrza i pozostawiamy go do całkowitego ostygnięcia nawet na całą noc.
Oto kilka naszych sprawdzonych propozycji na smaczne grillowane dania:
- szaszłyki z włoską kiełbasą
- grillowane pomidory z masełkiem czosnkowym
- szaszłyki z kiełbasą i warzywami
- ziemniaki z grilla – mocno czosnkowe
i wiele innych znajdziesz w zakładce GRILL 🙂
To co, grillujemy???
Magda&Maciek
The form you have selected does not exist.
*Wpis powstał przy współpracy z marką Weber